Kvôli čomu sú naše šťavy Dalmatínske? Vyber sa s nami na dobrodružnú cestu do Chorvátska, do domova našich mandariniek.

Keby sme nazreli do minulosti močariska delty rieky Neretva, nenašli by sme tam žiadne náznaky pestovania citrusov. Miestny obyvatelia Dalmácie sa stáročia venovali iba rybolovu. Na malých územiach suchej pôdy sa nikomu ani len nesnívalo o mandarinkových sadoch. Zmena nastala až okolo roku 1950, kedy sa v tomto údolí začala meliorácia. Projekt zlepšovania kvality pôdy na zvýšenie jej úžitkovosti posunul tento zanedbaný región v jednu z najperspektívnejších a najúrodnejších oblastí vtedajšej Juhoslávie. Tisíce hektárov pôdy sa zmenili na úrodnú oblasť. Vďaka priaznivej stredomorskej klíme sa tu začala pestovať zelenina a neskôr aj citrusy, predovšetkým mandarínky stredozemné, ktoré sa dnes pestujú na polovici tohto územia. Rastie tu viac ako milión stromov mandarínok, ktorých ročná úroda prevyšuje 60 000 ton tohto obľúbeného ovocia. Niet sa teda čo čudovať, že sa delta často označuje aj za „chorvátsku Kaliforniu“.

Keďže sa v delte pestuje celá sorta rôznych odrôd mandarínok, raných i neskorých, je ich zber rozložený od októbra až do decembra. Dovolenku v Chorvátsku si väčšinou spájame s letom. No práve aj záver roka môže byť zaujímavým časom na výlet, ktorého hlavným programom je zber mandarínok. Turistom, ktorí sa vyberú na takúto “brigádu” je na mandarinkových plantážach k dispozícii aj potrebné vybavenie. A potom už môžu novopečení zberači len plniť koše aj svoje žalúdky šťavnatými plodmi, ktoré sami strihajú nožnicami, aby mandarínky zostali na stopkách, svieže a plné chutnej šťavy. K práci im pritom hrá do rytmu veselá hudba či spev miestnych zberačov. Nie je nič romantickejšie, ako si oddýchnuť pri obede v príjemnom prostredí ovocných sadov, a pochutnať si na rôznych krajových špecialitách z úhorov, žiab alebo divočiny.

Delta Neretvy však môže ponúknuť aj ďalšie prekvapenia v podobe plavby do odľahlých kanálov a ramien rieky, ktoré sa ešte zachovali v pôvodnom neporušenom stave. Vychádzky na loďkách zvaných ladja alebo trupice, ktoré boli od nepamäti hlavným dopravným prostriedkom tunajších rybárov a farmárov, ponúkajú naozaj nezabudnuteľný zážitok. Až keď sa prejdete po tejto chránenej oblasti, pochopíte, že slnečné lúče, nedotknutá príroda a soľné výpary mora sú tou dokonalou kombináciu, vďaka ktorej sú naše šťavy tak jedinečné a chutné. Ak teda túžite zažiť pravú chuť Dalmácie, pozrite si možnosti ubytovania a výletov do tejto oblasti na našej partnerskej stránke www.resorthvar.com.