Solivar v meste Ston na najväčšom polostrove Pelješac v Chorvátsku, je jedným z najstarších v Európe a možno aj na svete. Solivar pochádza zo 14. stor. a používa sa dodnes na výrobu morskej soli výhradne prírodným procesom. Ročná produkcia najčistejšej soli na svete je iba 350 ton, preto sa nevyváža mimo Chorvátska a je možné si ju kúpiť jedine v Stone a v našom eshope.
Vďaka svojej geografickej polohe, úrodným poliam, množstvu vody a solí, prírodným zdrojom a krátkemu cípu, ktorý spája polostrov Pelješac s pevninou sa oblasť Ston stala odpradávna dôležitým miestom pre človeka.
Proces výroby soli
Morská soľ sa z vody oddeľuje odparením v sústave veľkých plytkých bazénov. Solivar je rozdelený do 58 bazénov, ktoré sú rozdelené do 5 skupín, pretože celý proces musí prejsť piatimi etapami a podľa počasia trvá jeden až dva mesiace. Solivar doposiaľ nezmenil vzhľad a spôsob výroby na princípe slnko – more – vietor – človek vytvára ekologickú soľ a soľný kvet.
Proces odparovania sa začína v prvej nádrži, kde je koncentrácia najnižšia a končí sa v poslednej, v ktorej je morská voda tak presýtená, že sa soľ usadzuje na dne nádrže. Proces sa začína na jar a končí na jeseň. Spôsob výroby sa celé storočia nezmenil a v ekologicky zdravých podmienkach zaručuje udržanie soli vynikajúcej kvality.
Prečo je Stonská soľ BIELE ZLATO
Zloženie soli je 100% prírodné a obsahuje 92 druhov minerálov /soľné kvety/ a prírodný , organicky viazaný jód. Podľa súčasných noriem by malo byť v 1kg soli okrem iných látok aj 23mg jódu. Zatiaľ čo do iných solí je jód umelo pridávaný, v prípade stonskej soli sa toto množstvo nachádza v prirodzenom stave.
V našich končinách sa traduje že “netreba veľa soliť” a je to práve preto, že bežné soli sú umelo jódované. Keďže v Stonskej soli sa nachádza prirodzený jód miestni Chorváti užívajú denne štipku Stonskej soli pod jazyk ako elixír zdravia.
Medzi prírodné delikatesy pre jej vynikajúcu chuť patrí aj Soľný kvet tvz. Soľný kaviar. Je to vrchná, veľmi tenká vrstva soli, vytvorená po odparení sa povrchu vody.
Na čo slúži jód
Jód je stopový prvok tvoriaci približne 60% objemu hormónov štítnej žľazy a je nevyhnutný pre náš zdravý život. Patrí medzi vzácne prvky v prírode a je jedným z najdôležitejších minerálov. Potrebujeme ho najmä pre správnu funkciu štítnej žľazy a metabolizmus. Pozitívne ovplyvňuje našu nervovú sústavu, zlepšuje mentálne a intelektuálne funkcie, kvalitu kože, vlasov, nechtov a zubov, podporuje trávenie a má priaznivý vplyv na sexualitu.
Keď je jódu nedostatok
Potreba jódu sa mení podľa veku a zdravotného stavu. Jód sa vstrebáva v čreve a odtiaľ ho až 70% putuje do štítnej žlazy. Ak ho má štítna žlaza nedostatok, začína hrubnúť / rastie struma / a može sa znížiť alebo zvýšiť jej funkcia.
Medzi základné prejavy nedostatku jódu patrí nesústredenosť, zvýšená únava, zníženie intelektuálnych schopností, chudokrvnosť, pocity chladu v končatinách, suchá pokožka, zápcha, zlá látková výmena
Ako jód získať
Najľahšou fomou je prijímať jód v potrave. Prirodzeným výskytom jódu je more (morská soľ, ryby, plody, morské riasy, chaluhy).
Ďalšími vhodnými zdrojmi sú višne a čerešne, brokolica, pór, šampióny, vajcia, hrach, mrkva. Pri týchto zdrojoch je však množstvo jódu v nich obsiahnuté viazané na jeho obsah v pôde. Preto je množstvo jódu v ovocí a zelenine skôr kolísavé.
Pravidelnou konzumáciou najčistejšej morskej stonskej soli s prírodným, organicky viazaným jódom podporujeme správne fungovanie organizmu. Soľ má hrubozrnnú štruktúru, je chrumkavá vhodná na prípravu napr. mäsa, rýb, zeleniny a šalátov.
Stonskú soľ okrem prípravy pokrmov môžeme využiť aj pri domácej starostlivosti o vlasy, pleť, prípravu kúpeľov. Viac tipov Vám prinesieme v ďalšom článku, ak ho nechcete zmeškať prihláste sa na odber našich noviniek. ☺
Zdroje: solanastone.hr. walmark.com, imunita.online