Príbeh mandarínkových štiav

Spoločnosť Dalmatínske produkty, a.s. je malá rodinná firma sídliaca na východe Slovenska v Košiciach. Venuje sa najmä dovozu a spracovaniu ovocia, zeleniny a zdravých produktov z oblasti Chorvátskej Dalmácie – údolia rieky Neretva, ktorá sa nachádza v blízkosti Bosny a Hercegoviny.

Po vyše 15 rokoch podnikania v turistickom a developerskom sektore a vybudovaní rezortu na ostrove Hvar pri malebnej dedinke Sućuraj, sme sa na základe dlho- ročných skúseností rozhodli zamerať svoje aktivity aj na poklady miestnej poľnohospodárskej produkcie, keďže dovážané ovocie (mandarínky, citróny, granátové jablká, sušené gy), olivový olej, tekvicový olej, ručne ťažená morská soľ, cesnak a med sú z oblastí, kde sa nepoužíva žiadna chémia, pesticídy alebo iné postreky.

Všetky naše produkty, či už sú to voľnopredajné, alebo mandarínky lisované s kôrou a dužinou do štiav, pochádzajú z overeného zdroja a sú pravidelne podrobované analýzam na prítomnosť pesticídov a insekticídov. Produkciu zameriavame najmä na lisované mandarínky celé s kôrou a dužinou do podoby prírodných štiav. Zber ovocia sa uskutočňuje výhradne ručne a následne sa zváža vodnými kanálmi loďkami – nazývanými Trupica, typickými pre oblasť Neretva v Dalmácii.

Mandarínkové plantáže našich dodávateľov sa nachádzajú v Národnom parku delty rieky Neretva chránené UNESCOm. Pre toto územie je charaktistické čisté životné prostredie, keďže v okruhu niekoľko sto kilometrov nie je žiadny ťažký priemysel, ktorý by svojimi exhalátmi znečisťoval ovzdušie a pôdu. Ramsajská konvencia o ochrane močiarov od r. 1993 zaručuje tomuto územiu, z dôvodu výskytu viac ako 300 druhov vtákov, prísny zákaz používania akýchkoľvek chemických postrekov. Priemerná ročná teplota v tomto území je približne 15,4°C a ročne je v Dalmácii viac ako 113 slnečných dní vďaka čomu je Dalmácia výnimočným stredomorským územím.

Výnimočnosť štiav Dalmatinske je v tom, že ako jediní lisujeme mandarínky celé aj s kôrou, čím uchovávame v šťave podstatne viac vitamínov, antioxidantov a najmä vlákniny. Citrusy spracovávame na Slovensku do 48 hodín od zberu, aby sme tak zachovali ich maximálnu kvalitu. Šťava neobsahuje žiadne pridané látky a na ich konzerváciu sa používa prietokový pasterizér nastavený na šetrnú pasterizáciu (do 75°C). Všetky varianty, ktoré máme (6 chutí) majú ako základ mandarínkovú šťavu s kôrou a sú do nich pridávané 100% šťavy z rôznych ovocí (zameriavame sa najmä na superpotraviny v BIO kvalite) ako Rakytník, Zázvor, alebo v práškovej forme ako Kurkuma (BIO) alebo Matcha – zelený čaj (Japonský, ručne zberaný v BIO kvalite).

Neretva

Mandarínkové plantáže sa nachádzajú v Národnom parku delty rieky Neretva chránené UNESCOm. Pre toto územie je charaktistické čisté životné prostredie, pretože v okruhu niekoľko sto kilometrov nie je žiadny ťažký priemysel, ktorý by svojimi exhalátmi znečisťoval ovzdušie a pôdu. Ramsajská konvencia o ochrane močiarov od r. 1993 zaručuje tomuto územiu z dôvodu výskytu viac ako 300 druhov vtákov prísny zákaz používania akýchkoľvek chemických postrekov. Priemerná ročná teplota v tomto území je približne 15,4°C a počet slnečných dní v roku je 113dní/rok, z tohto dôvodu ide o mediterárne výnimočné územie.

delta rieky neretva

Dalmatínske produkty

Slnkom zaliate pobrežie, nedotknutá príroda a jedinečné klimatické podmienky, to je Dalmácia a jej prírodné bohatstvo.

Ekologické pestovanie, plne rozvinutá chuť dozretých plodov, ručný zber a okamžité, šetrné spracovanie pôvodnými technológiami.

Takto by sme v jednej vete zhrnuli, naše úsilie vyprodukovať a ponúknuť Vám, to najlepšie s využitím darov úrodnej zeme stredomorského podnebia.

Pri kúpe mandarínok takmer všetci myslíme len na ich chutnú dužinu a šupku z nich väčšinou vyhadzujeme. Vedeli ste však o tom, že v koši takto skončí cenný liek?

V našej šťave sú vylisované celé mandarínky s kôrou bez prítomnosti pesticídov a bohaté na antioxidanty. Vyrábame pre Vás šťavu s priaznivými účinkami pre organizmus.

V čom vidíme pridanú hodnotu ovocných štiav s kôrou?

 • Prvé lisovanie za studena ihneď po zbere
 • Šetrne pasterizovaná neriedená
 • 100% prírodná šťava
 • Ovocie je vypestované v medzinárodnom chránenom území
 • Kôra plodu nie je chemicky ošetrená

Usadenina na dne je prirodzený jav spôsobený obsahom mandarínkovej kôry, odporúčame Vám ju pred otvorením pretrepať. O nízkej energetickej hodnote, obsahu vitamínov a vlákniny hovorí protokol o skúške

Prečo je v našej šťave mandarínková kôra

Vlastnosti mandarínkovej kôry

Mandarínková kôra obsahuje limonane, antioxidant, ktorý zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky, ale má aj sťahujúce a zvláčňujúce vlastnosti účinné pri liečbe rôznych kožných problémov. Vysoké percento vlákniny obsiahnutej v mandarínkovej šupke zaručuje správne fungovanie čriev. Tiež prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi, a je výborná aj ako prevencia srdcových a obehových ochorení.

Antioxidanty a vitamíny prítomné v kôre mandarínky zabraňujú starnutiu buniek a zabezpečujú správne fungovanie orgánov, ak je začlenená do zdravého a vyváženého stravovania. Jej protizápalové vlastnosti znižujú riziko bronchiálnych a respiračných ochorení.

Kôra mandarínky obsahuje o. i. karotenoidy, pektín a silice. Z hľadiska moderných výskumov je najzaujímavejší výskyt diterpénov a terpenoidov, ktoré majú výrazné proti nádorové účinky obzvlášť u tráviacich orgánov čriev. Kôra obsahuje aj početné flavonoidy (napr. hesperidín, naryngín), ktoré majú vo vysokých koncentráciách priaznivé účinky na srdcovo-cievny systém, obličky a zníženie krvného tlaku.  Podľa tradičnej čínskej medicíny vyrovnáva a harmonizuje stredné ohnište a čchi, vysušuje vlhkosť a premieňa hlieny.

Účinky mandarínkovej kôry

 • zmierňuje vracanie, nechutenstvo
 • pomáha pri zápale dýchacích ciest
 • pomáha pri zlom trávení, hnačke, hlienoch v stolici
 • napomáha zníženiu váhy
 • pomáha pri nadúvaní, grganí, pálení záhy, dýchavičnosti  a vykašliavaní hlienov
 • zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky a vnútorných orgánov
 • znižuje hladinu cholesterolu

ŠŤAVA vs. DŽÚS

Poznáte rozdiel medzi 100% ovocnou šťavou a džúsom? Vedeli ste, že je v tom obrovský rozdiel?

Šťava

Šťava je najlepšie stráviteľnou podobou vitamínov, aké do seba môžete dostať.
Fakty:

 • ovocie je od zberu do 24 hodín spracované a odštavené
 • ihneď po odšťavení a šetrnej pasterizácii pri 72 C sa balia a dostávajú sa do predaja. To zaručuje, že si zachovávajú takmer všetky charakteristické znaky prírodnej šťavy z čerstvo lisovaného ovocia.

Džús

Džúsy sú nielen nešetrne pasterizované, ale sa aj varia, čím sú dokonale zničené živiny, ktoré sú dôvodom, prečo šťavu vlastne konzumujeme.
Fakty:

 • získanie šťavy,
 • odstránenie všetkej dužiny,
 • 45 minút sa varí pri 110 °C – zničí sa väčšina vitamínov,
 • odparenie na 1/5 svojho objemu – zničí väčšinu vitamínov napr: C, A, B1, B6
 • koncentrácia – základ pre 100% džús,
 • dochucovanie podľa jednotlivých receptúr – rozvoz zamrazeného koncentrátu v cisternách jednotlivým výrobcom džúsov, ktorý ich upravujú podľa vlastných receptúr,
 • pridanie umelých vitamínov – vitamíny ktoré neprežili výrobný proces sa do džúsu pridávajú dodatočne.

Ako to vzniká

Naše 100% mandarínkové šťavy vznikajú zo zdravých, chemicky neošetrených a nevoskovaných mandarínok. Po zbere, do 24 hodín sa prepravia na Slovensko a spracovávajú bez akéhokoľvek pridávania chemických prísad. Mandarínky sa celé aj s kôrou lisujú za studena, šetrne pasterizujú a plnia do pripravených sklenených fliaš.

Protokoly o skúškach

Protokol o skúške
mandarínková šťava

Protokol o skúške
mandarínky kusové