Jeden pomaranč, sa zaľúbil raz…

mandarinkaÁno, do mandarínky! A verím, že po prečítaní tohto článku, si toto veselé ovocie zamiluješ tiež. Kvôli čomu? Lebo mandarínka a hlavne jej kôra ti pomáhajú posilniť imunitu, redukovať váhu, vyzerať a hlavne cítiť sa lepšie. Obsahuje totiž až sedemkrát viac prírodného synefrínu ako ostatné citrusy. Synefrín je látka, ktorá uvoľňuje upchatý nos počas prechladnutia a zároveň pomáha aj pri spaľovaní tukov. Pozitívne pôsobí aj na trávenie, redukuje zápchu, brzdí zápaly a pomáha aj pri snahe zhodiť pár zvyšných kíl. Hotový zázrak, že?

Určite si už počul aj o tom, že väčšina potravín, ktoré denne máme na tanieroch, tvorí v našom tele buď kyseliny alebo zásady. Problémom je hlavne prekyslený organizmus, ktorý nám vie narobiť plno nepríjemností.Okrem toho, že sa cítime vyčerpaní či máme studené končatiny, nám pri dlhodobom nevyváženom stravovaní môžu vypadávať vlasy, trápiť migréna či saopakujú chronické zápaly. Prekysleniu organizmu sa teda treba vyhýbať. To ale vôbec nie je ľahké, keďže väčšina našich obľúbených pokrmov ako jogurty, syry, rôzne kačacie a husacie hody, klobásky a šunky, cola, pivo a bagety majú práve nízku pH hodnotu.

Mandarínka, aj keď patrí medzi citrusy, ktoré v nás evokujú kyslosť, patrí medzi silno zásadité potraviny. A práve vďaka tomu vyvažuje náš stravovací program. Veď nie darmo sa odporúča začať každé ráno pohárom citrónovej vody. Toto odporúčanie však posúvame ďalej: Začni deň s pohárom mandarínkovej šťavy!

Dalmatínske mandarínkyOkrem už spomímaných pozitívych účinkov, zlato z Dalmácie obsahuje aj pektín. Rozpustnú vlákninu, ktorá pozitívne vplýva na tráviacu sústavu. Dobrou spúrávou je aj to, že mandarínkovú šťavu môžeš piť každý deň. Pri trávení citrusov sa totiž netvorí škodlivý odpad.Navyše náš organizmus potrebuje na ich spracovanie iba polhodinu.Mandarínka tiež pomáha pri zmierňovaní žalúdočných problémov, ako je nadúvanie, a pomáha uvoľňovať nadbytočný plyn z nášho tela. Udržiava aj správny tok tráviacej šťavy a rovnováhu medzi nadbytkom kyseliny a žlče.

Eterický olej z kôry mandarínky lieči rany žalúdka a upokojuje zápaly. A práve v kôre sa ukrýva najviac prospešných látok. My to vieme a preto sú naše šťavy lisované aj so šupkou, ktorá nie je chemicky ošetrená. Ovocie totiž pestujeme v chránenom území, kde je prísny zákaz používať akékoľvek pesticídy či chemikálie. Ani to nie je nutné. Prirodzenú ochranu nad mandarínkami totiž tvoria soľné morské výpary. Je to hotová továreň zdravia, tak teda nazdravie!